Kína délkeleti csücskében a festői szépségű Lugu tó partján egy eldugott falu, Luoshi ad otthont az egyik utolsó matriarchátus társadalomnak a moszóknak (mosuo). A hegyekkel körülvett tavat nemcsak panorámája miatt keresi fel a sok-sok turista hanem, hogy betekintést nyerjenek ebbe a különös világba.
A faluban éppen ezért népviseletben járnak és szívesen osztják meg az érdeklődőkkel tradicionális életük mozzanatait. A mindössze 500 lelkes falucskában a nők kezében van a hatalom, a férfiak csak alárendelt szerepet játszanak.
A férfiak végzik a nehéz fizikai munkákat, a nők igazi üzletasszonyok, de emellett földjeiken is dolgoznak és ellátják a házimunkát. A hagyományok szerint a moszó férfiak nem rendelkeznek tulajdonnal, a föld itt anyáról lányra száll.
A párkapcsolatok terén is a nők a dominánsak, a moszó hölgyek maguk választanak párt, többségük monogám, de nem élnek házasságban (még egy fedél alatt sem a férfiakkal), sosem osztják meg földjüket vagy vagyonukat. A gyermekek is édesanyjuk nevét öröklik, nála nevelkednek, az apák csak látogatják őket.
képforrás:flickr.com
A 60-as, 70-es években a maoisták megpróbálták érvényesíteni akaratukat, rájuk erőltetve a férfiközpontú társadalmat és a házasságot, de a moszók ellenálltak. Bármily hihetetlen a férfiak itt nem lázadoznak alárendelt szerepük miatt.
A tradíciók ellenére a közösség nyitott és lépést tart a fejlődéssel, szívesen fogadják a látogatókat. Manapság turisták tízezreit vonzza ez a különös hely, ahol nincs szó a háborúra, sem a börtönre, itt mindenféle erőszak ismeretlen.
Ha többet szeretnél megtudni a moszókról, ajánlom Jang Ercsö Namu:Búcsú Tóanyánktól című önéletrajzi ihletésű könyvét.