A Húsvét a keresztény egyház legrégebbi, legjelentősebb ünnepe. A keresztény vallás hívei Jézus Krisztus feltámadását ünneplik. Húsvét napja tulajdonképpen csak egyetlen vasárnap (a tavaszi napéjegyenlőség utáni első holdtöltét követő vasárnap), azonban megelőzi a húsvétra való felkészülés, a negyven napos nagyböjt és a nagyhét ( virágvasárnaptól- nagycsütörtök- nagypéntek - nagyszombat), a feltámadás utáni ötven nap, az ún. „húsvéti idő” pedig pünkösdig tart.
Húsvétot a tavaszi napéjegyenlőség utáni első holdtöltét követő vasárnap tartjuk.
A húsvét eredetileg zsidó ünnep volt, héber neve pészach. A zsidó húsvét a pászkaünnep, az egyiptomi szabadulásra való emlékezés.
Az ősi pogány tavaszünnepek egybeesnek a húsvéttal, melyek a termékenységről, az újjászületésről szólnak, később azonban kapcsolatba hozták a feltámadással is.
A pogány, zsidó és keresztény hagyomány együtt jelenik meg húsvétkor, melyet világszerte ünnepelnek, de más-más módon.
Húsvéti hagyományok:
- - A húsvéti ételszentelés a 10. században vált szokássá.
- - A színes, festett húsvéti tojások ajándékozása a feltámadásra, az újjászületésre utal.
- - Világszerte elterjedt szokás a húsvéti locsolkodás, a tojásvadászat.
- - A világ számos pontján tartanak körmeneteket, passió játékokat.
- - A tojásgurító verseny hagyományos húsvéti játék Angliában és az USA-ban.
Húsvéti szimbólumok:
A tojás, a nyúl és a bárány. A tojás az élet újjászületésének, a termékenységnek legősibb jelképe. A tojás, a belőle kikelő madárral a sírjából feltámadó Krisztust , a pirosra festett tojás pedig Krisztus vérét jelképezi.
A húsvéti nyúl is a termékenységet szimbolizálja, ahogyan a tojás is. A keresztény világban elterjedt szokás, hogy a nyúl hozza a húsvéti tojást, amit egy előre elkészített fészekbe rejt.
Az ünnep másik állata a bárány, a félénkség, ártatlanság, az áldozat megtestesítője.
Ünneplés világszerte:
La Pasqua- Firenze, Olaszország
Olaszországban is megmaradtak az ünnep pogány gyökerei. Az ünnepi hetet a Szentlélek hetének nevezik.
Firenzében húsvét vasárnap egy feldíszített ökrösszekér repül a levegőbe, így ünneplik Jézus feltámadását. A szekéren egy kb. 9 méter magas kosár található. Virágokkal feldíszített ökrök húzzák a kosarat szállító szekeret, melyet 150 korabeli jelmezbe öltözött katona kísér. 500 éves hagyománya van a firenzei ünnepnek.
Olaszország több városában a fiatalok körmenetet tartanak, körbehordják Jézus és az apostolok szobrait.
Passió játék- Iztapalapa, Mexikó
Mexikóváros közelében, Iztapalapa városában tartják az egyik leghíresebb húsvéti eseményt Mexikóban. A passió játéknak évente kb. egymillió látogatója van.
1833 telén kolerajárvány pusztított, a túlélők úgy döntöttek, hogy egy passió játékkal adnak hálát az életben maradottakért. Húsvétkor eljátszák az utolsó vacsora, az árulás, az ítélet, a 12 Stáció, a keresztre feszítés, és végül a feltámadás eseményét. Egyes közösségekben, igazi keresztrefeszítés is szerepel.
A hagyománnyá vált játékban a város minden lakója részt vesz, de a főbb szerepeket csak azok kaphatják, akik megfelelnek a szigorú követelményeknek, pl. a megjelenés, a vitathatatlan erkölcs és a színészi játék.
Osterfeuer- Németország
A húsvéti tüzek gyújtása az egyik legismertebb német húsvéti szokás, mely az ősi germán tavaszünnep egyik látványossága volt. A tűzzel a keresztények Jézus feltámadását, míg mások az élet éltetőjét, a napot ünneplik.
Franciaországban és Belgiumban a legenda szerint nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek és amikor húsvét reggelén visszatérnek, tojásokat szórnak szét a házakban és a kertekben. ("A harangok Rómába mentek" -némák maradnak- senki sem szólt Jézus védelmében) A tojásokat vasárnap kezdik keresni a gyerekek, amikor a harangok újra megszólalnak.
Egg Rolling- Washington D.C.,USA
Az Egg Rolling egy hagyományos angol húsvéti játék, melyet1878 óta évente megrendeznek a Fehér Ház előtti parkban,Washingtonban is Húsvét hétfőn.
További húsvéti szokások Európából!
Húsvéti Fesztivál, Hollókő, Magyarország
A húsvét magyar elnevezése onnan származik, hogy ekkor ér véget a nagyböjt, a 40 napos hústól való tartózkodás. A húsvéti tojásvadászat közös ünnepi tevékenység, ahol a gyerekeknek a szabadban elrejtett tojásokat kell megtalálni. A húsvéti locsolkodás eredete a régi időkbe nyúlik vissza, alapja pedig a víz megtisztító és megújító ereje. Régebben kútból hordták vödrökben a vizet vagy a patakból locsolták a lányokat, a fiúk pedig hazavihették a gyönyörű festett piros vagy hímes tojásokat.
Érdekességek:
- Először a perzsák használtak színezett tojásokat a tavasz megünneplésére kb. i.e. 3000 évvel. Az egymásnak ajándékozott piros és aranyszínű tojások a Nap ébredését, a természet újjászületését jelképezték.
- A tojásfestés szokását a Közel-Keletről visszatérő keresztes lovagok terjesztették el Európában. A keresztények közül a macedónok voltak az elsők (13.század), akik festett tojásokkal ünnepelték a húsvétot.
- Chile északi részén őshonos tyúkfajta az aracuana tyúk, kék, zöld vagy rózsaszínű tojásokat tojik, és a tojások megőrzik a színüket, melyek húsvét idején igencsak kelendőek.
Minden kedves olvasónknak kellemes húsvéti ünnepeket kívánunk !