Egy friss felmérés szerint, ma Magyarországon már minden harmadik ember okostelefont használ. Ez egyben azt is jelenti, hogy sokan közületek már okostelefonnal kelnek útra, legyen szó hazai úticélról vagy egy külföldi barangolásról. Hogy kihasználhassuk a telefonunkban rejlő lehetőségeket, és tényleg okosan tudjuk használni utazásaink során, számos utazós applikáció (app) közül válogathatunk.
Cikksorozatunkban bemutatjuk az utazók számára leghasznosabb, legérdekesebb applikációkat. Az első részben a tájékozódást segítő és idegenvezető appokat vesszük szemügyre.
Ki ne örülne egy privát idegenvezetőnek, aki mindent tud, és csak akkor beszél, ha kérdezik? Az alábbiakban megmutatjuk a legjobb városnéző applikációkat, amivel teljesen új megvilágításba kerül a városnézés fogalma.
A magyar fejlesztésű PocketGuide 2010-ben indult világhódító útjára. Az applikációval egy személyes idegenvezetőt kapunk a telefonunkra. Az alkalmazás a GPS pozíció alapján beazonosítja a tartózkodási helyünket, ismerteti a látnivalókat írásban és audio kommentár formájában is, miközben a fotóról azonosíthatjuk ezeket. Két látványosság között sétálva érdekes történeteket hallhatunk a városról. Ha kötetlen sétára vágyunk, a Barangoló üzemmódot választva a PocketGuide rögtön megmutatja a közelünkben lévő látnivalókat, sőt, a környéken található szolgáltatókat, éttermeket, bárokat vagy egyéb érdekes pontokat is. Jelenleg a világ 100, turistacélpontként népszerű városa közül válogathatunk, ahol a Barangolás üzemmód mellett különböző hosszúságú és tematikájú túrák közül csemegézhetünk.
A PocketGuide kiemelkedő közösségi funkciókkal is rendelkezik: az útközben mobillal készített fotókból, videókból, feljegyzésekből és a GPS-szel rögzített útvonal alapján a Google Earth 3D modelljéből videós útinaplót készít automatikusan, amelyet azonnal megoszthatunk Facebookon ismerőseinkkel. Továbbá a Live Feed funkció segítségével betekintést nyerhetünk abba, hogy mi történik aktuálisan az adott városban, illetve, hogy barátaink korábban mit csináltak az adott helyen.
Az alkalmazás ingyenesen elérhető Android-ra és iOS-re de a tematikus túrákért néhány eurót kell fizetni.
A Tourpal a PocketGuide-hoz hasonló funkciókkal felvértezett idegenvezető app folyamatos frissítésekkel és egyre bővülő térképekkel. A hangsúlyt elsősorban az audio kommentárokra helyezik (sajnos még magyarul nem tud), illetve a közösségi alapon nyugvó bár, étterem és szállodaajánló szolgáltatásra.
A PocketGuide-hoz hasonlóan a TourPal is használható akár teljesen offline üzemmódban is, de minimális adatforgalom szükséglet mellett az összes hasznos funkció elérhető, amiről igazán kár lenne lemondani. Az alkalmazás ingyenesen elérhető Android-ra és iOS-re is, de a tematikus túrákért itt is fizetnünk kell.
A Tripadvisor a világ legnagyobb és legmeghatározóbb utazási véleménymegosztó weboldala, ahol a vendégek saját tapasztalataikat, élményeiket és véleményüket írhatják meg, és értékelhetik a szolgáltatást nyújtó cégeket, amelyek ezek alapján aztán rangsorolásra kerülnek. A Tripadvisor az utazók egyik legfontosabb információforrásává vált, segítségével nem nehéz megtalálni a legjobb minősítéssel rendelkező helyeket.
A Tripadvisor City Guide-dal pedig egy komplett útikalauzhoz jutunk, amely jelenleg több mint 80 városhoz elérhető.
Az alkalmazás tartalmazza a térképet, a látnivalók, a szállodák, az éttermek listáját a felhasználók által folyamatosan frissített értékelésekkel, javasolt itinerekkel. A "Suggested itineraries" funkcióban néhány javasolt útvonalat kapunk, amiken végighaladva megtekinthetjük a város főbb látnivalóit néhány rövid ismertető kíséretében. A "Point Me There!" segítségével megtudhatjuk a kiválasztott célpont távolságát és irányát. A "Learn About the City" jó áttekintést ad az építészetről, történelemről, az időjárásról, közlekedésről stb..
Továbbá a "My Trip Journal", az általunk készített fotókból és a hozzáfűzött megjegyzésekből automatikus kis élménybeszámolót hoz létre, amelyet aztán megoszthatunk családunkkal, barátainkkal a Facebookon, vagy egyszerűen csak elrakhatjuk emlékbe.
Az alkalmazás Android-os okostelefonokon és Iphone-on is elérhető, és ami igazán vonzóvá teheti, hogy teljesen ingyenes.
A népszerű közösségi szolgáltatás, tulajdonképpen egy geolokáción alapuló helyszínajánló rendszer. Itt minden a helyek (legyen az bár, étterem, szálloda, múzeum stb…) körül forog, hogy az emberek éppen hol vannak, illetve hol voltak. A mobiltelefonos klienst használva egy-egy helyre megérkezve "becsekkolhatunk", azaz bejelentkezhetünk, mely információ alapvetően csak ismerőseinkhez jut el, de ha igényünk van rá, Facebookon vagy Twitteren keresztül akár automatikusan világgá is kürtölhetjük, hogy mi épp egy kocsmában múlatjuk az időt.
Mivel a szolgáltatást alapvetően okostelefonokra tervezték, elméletileg tényleg csak olyan helyre jelentkezhetünk be, ahol épp vagyunk; a mobiltelefon a GPS-adatok, az elérhető WiFi hálózatok és a cellainformációk alapján csak a ténylegesen közelünkben lévő helyeket mutatja. Az adatforgalommal sem lesz problémánk, mert igen kis étvágyú.
Az összes népszerű okostelefonon futó operációs rendszeren elérhető és teljesen ingyenes.
Az augmented reality (kiterjesztett valóság) alapú alkalmazások virágkorukat élik, ami egy évtizede még csak sci-fi filmekben volt látható, az mára a hétköznapi emberek okostelefonjáról is elérhető. A Layar és a Wikitude ennek az irányzatnak a nagykövetei: a telefon kameráján és képernyőjén keresztül látott valós világ képére teszik rá az információt, amire csak kíváncsiak vagyunk.
Az élőkép mellett tehát érdemes elmerülni a kijelzőben is. A kijelzőkön ugyanis nem csak a kamera által közvetített valóság jelenik meg, hanem a geotaggel ellátott virtuális tér is: így láthatjuk az éppen elküldött tweeteket, Facebook státusz frissítéseket és a Wikipédia bejegyzéseket. A Wikitude mára a világ legnagyobb a virtuális és a fizikai valóságot összekötő platformja lett, szerepel benne a TripAdvisor, a Booking.com és az Instagram is. A világ százmillió helyszínéről kaphatunk információkat, étterem- és szállodajavaslatokat, mobilkuponokat, ezen kívül akciókat és árengedményeket találhatunk a környező áruházakban és boltokban. Természetesen, ahogy saját világunkat is megoszthatjuk a kiterjesztett valóságban, láthatjuk ismerőseink kedvenc helyeit is.
A Wikitude a legtöbb platformra (iOS, Android, Windows Phone, Blackberry,) míg a Layar Androidra és iOS-re érhető el applikáció formájában. Mindkét applikáció teljesen ingyenes.
Íme egy videó, ami segít feldolgozni, hogy mi is ez pontosan:
A témában még számos egyéb applikációt találunk, de helyhiány miatt nem tudunk mindegyikre kitérni, kiválasztottuk a szerintünk legjobbakat. Természetesen, ha városnézés és keresés, akkor nem hagyhatjuk ki a mindenki által jól ismert Google Maps és Earth alkalmazásokat sem, amelyek már többször bizonyítottak és igen, még mindig nekik vannak a legjobb térképeik, (Street View), és mindenki őket használja. Applikációjuk elérhető Android-ra és iOS-re is, és ahogy azt a Googlenál már megszokhattuk, mindezt ingyen és nagy megbízhatósággal.
Cikksorozatunk következő részében a kommunikáció és a kapcsolattartás kerül a középpontba.