A marokkói kecskepásztorok számára a fán legelésző kecskék látványa teljesen hétköznapi, nem úgy a turistáknak. Ma már minden magára valamit is adó utazási iroda programjában megtalálható a kecskenéző túra. Ha kíváncsi vagy a nem mindennapi látványra a Marrakeshből Essaouirába vezető út mentén részed lehet ebben a különleges élményben.
Marokkó délnyugati részén őshonos az argánfa, melynek gyümölcséért, az argándióért oda vannak a kecskék, akár tíz méteres magasságba is képesek felmenni és patáikon egyensúlyozva legelni a finom csemegét. A kecskéket az egyik fától a másikig kísérő gazdáknak még haszna is származik ebből a fajta legeltetésből, ugyanis az argánfa gyümölcsének magjából kipréselt olaj a világ legdrágább olaja, mely a berber törzs számára a fő megélhetési forrást jelenti.
A munkamegosztás a következő: a kecske megeszi a gyümölcsöt, de mivel a magot nem tudja megemészteni, vagy otthagyja, vagy később a kérődzés során visszaöklendezi. A gazdák összegyűjtik az értékes magokat, aztán préseléssel kinyerik olaját, melyet a kozmetikai ipar is előszeretettel használ alapanyagként különböző krémekben. A kecskék mellett a berber törzs nőtagjai is kiveszik a részüket a munkából, az argándiót feltörik és kinyerik „Marokkó folyékony aranyát”. Egy liter olaj kinyeréséhez 10 órányi kézi munka szükséges, ugyanis semmiféle kémiai adalékanyagot nem használnak a folyamathoz, csakis mechanikus préselést.
A fák a túllegeltetésnek köszönhetően ma már veszélyeztetettnek számítanak, amire több természetvédő szervezet is próbálja felhívni a figyelmet.