Capri a Tirrén-tenger Nápolyi-öblében fekszik, 10,4 km2 területű sziget, mely meredeken emelkedik ki a vízből gazdag, buja növényvilágával, gyönyörű kis pasztellszínű házaival, kacskaringós, szűk kis utcácskáival, tereivel várja a romantika kedvelőit.
A sziget első lakosai görög telepesek voltak, akik Kr. e. 8. században költöztek ide. A Római Birodalom idején lett kedvelt üdülőhely. A Kr. e. 29-ben ide látogató Augustus császárt annyira megragadta a sziget szépsége, hogy a szintén gyönyörű Ischia szigetét elcserélte a jóval kisebb Caprira. Utódja Tiberius császár, uralkodása idején Kr. u.26 és 37 között nagyszabású építkezésekbe kezdett a szigeten. A középkorban a sziget a Nápolyi Királyság fennhatósága alá tartozott. Lakosai a szaracénok támadásai miatt kénytelenek voltak magasabb vidékekre költözni, a mai Capri város helyére. Egészen a 19. századig állandó kalóztámadásoknak és járványoknak volt kitéve a sziget. A 19. század elején francia uralom alá került, 1815-ben azonban a Bourbon Nápolyi Királyság visszafoglalta.
A 19. század közepétől Capri újra közkedvelt nyaralóhellyé vált. Az első szálloda, a Hotel Pagano 1826-ban épült fel. Ekkorra már nagyon sok arisztokrata és művész nyaralt a szigeten, később pedig az orosz értelmiségiek menedékhelye lett (.Maxim Gorkij). Pablo Neruda is itt töltötte száműzetését.
Capri kifejezetten luxushelynek, viszonylag drágább szigetnek számít.
A sziget egyik természeti különlegessége és Capri egyik jelképe a Nápolyi-öbölnél található három szikla a Faraglioni-sziklák, melyek a tengerparti földcsuszamlás útján jöttek létre. A szikláknak külön nevük is van: Stella - a fő szigethez kapcsolódik és 110 m, Faraglione di Mezzo 80 m és Faraglione di Fuori 102 m.
Faraglione di Fuori az egyetlen természetes élőhelye a kék gyíknak(Lacerta viridens faraglionensis )amely a védelmi kromatikus adaptációnak köszönheti különleges színét.
Arco Naturale, egy boltív, melyet a természet hozott létre. Egy víz alatti barlang bejárata volt, a barlang beomlott, a szél és a tenger hullámai elmosták a beomlott kőzetet kialakítva ezzel ezt a csodálatos boltívet.
Matermania Grotto pedig egy barlang volt, melyet utólag a rómaiak alakítottak át. Az egykori mozaikok ma is láthatóak.
Grotta Azurra, avagy a Kék Barlang. Nevét onnan kapta, hogy a víz alatt beszűrődik ide a napfény és festői kék fény világítja meg a barlangot. Ezt a mélykék színt Capri-kéknek nevezik. A 60 m magas, 25 m széles barlangba csak kis, néhány fős csónakok férnek be a szűk bejáraton át.
A szigeten két város található: Anacapri és Capri. A nagyobb, és népesebb Capri, ahol a sziget két kikötője, a Marina Piccola, és a Marina Grande van. Capri városának központja a Piazzetta, egy csodálatos kilátással bíró terasszal. Itt van a kikötőből induló kábelvasút végállomása. Ezen a téren található a városháza, amelynek udvarán a római-kori Villa Augustea romjait találtak meg. Érdekesség, hogy Capriban az egyik központi tér elnevezése őrzi az 1956-os forradalom magyar mártírjainak emlékét. (Piazza Martiri d'Ungheria 1956)
Capri városának rafinált eleganciája, kiváló éttermei, a világmárkákat kínáló luxusüzletei és elegáns szállodái vonzzák a turistákat és a hírességeket.
Anacapri 275 m magasan fekszik a tengerszint felett, közel a Kék Barlanghoz . Számos villája, temploma, kolostora van. Fő látnivalója a Villa San Michele, amit a 20. század elején Axel Munthe svéd orvos Tiberius római császár villájának helyén épített. A villa kertjében egyiptomi, és egyéb antikvitás-kori ereklyék, és művészeti alkotások találhatók. A kertből csodás kilátás nyílik Caprira, a kikötőre, a tengerre, és még a Vezúvot is lehet látni.
Anacapritól 3 km-re délnyugatra van a Punta Carena világítótorony , melyet 1862-ben kezdték építeni, 1867 óta működik – jelenleg is eredeti funkcióját látja el.
Az építészeti látnivalók közül érdemes megnézni :
Castello Barbarossa-t, mely egy bizánci erődítmény volt, mára csupán központi része maradt ránk. Villa Jovis római kori villa-t, mely i. e. I. században épült, de csak a XVIII. században fedezték fel, ekkor építették mellé a Santa Maria del Soccorso templomot. A villa a római időkben eredetileg erődnek épült, saját víztartállyal és fürdővel rendelkezett.
További érdekességek:
- A szigeten nagy mennyiségben termesztik a citromot, ebből készítik a Limoncellot, de készítenek még lekvárt és parfümöt is a citromból.
- A szigetlakók fő bevételi forrása a turizmus és a hírek szerint belépési adót vetnének ki a turistákra. A látogatók tömegeit vonzó festői sziget a hajón érkező turistáktól fejenként egy eurót tervez beszedni. A helyi önkormányzat szóvivője szerint nem akarják kizsebelni a turistákat, de a kis sziget számára óriásiak a tömegturizmus okozta költségek. Többet szeretnének a környezetvédelemre fordítani, hogy ezzel további látogatókat vonzzon a sziget.