Olaszország nyugati szélén, az Arno folyó két partján fekszik az egyik legrégebbi olasz város, Pisa. Itt található Itália egyik ékessége, a dóm épületcsoportja. A Pisai Ferde Torony a Dóm, a Keresztelőkápolna és a Temető négyes egységének a része. A harangtorony (Campanile)100 évvel később épült, mint a Dóm.
A Szűz Máriának szentelt dóm építése 1063-ben kezdődött, amikor is Pisa hajóhada fényes győzelmet aratott a szaracénok felett. E győzelem emlékére állították az 5 hajós, oszlopos bazilikát. A felirat szerint a Campanile építését 1174-ben kezdték, azonban a Pisában használt naptár, és a hagyományos időszámítás között egy év eltérés volt, így az építkezés tulajdonképpen már 1173-ban elkezdődött.
A Pisai Ferde Torony feltételezett építészei Bonnano Pisano és Wilhelm von Innsbruck voltak, akik nem érhették meg a torony elkészültét, ugyanis a fehér márványból készült torony építése 3 szakaszban, 200 évig tartott.
A torony kör alaprajzú és a toronyszobával együtt 8 emelete van. Földszintjét és legfelső, sisak nélküli harang-emeletét vakárkádok, hat középső szintjét karcsú oszlopos, árkádos körüljárók, díszes törpegalériák veszik körül. Hét harangja van, a zenei skála minden hangjának egy.
A torony nem is épülhetett volna ingatagabb helyre, alatta minden valószínűség szerint egy olyan kis sziget pereme húzódott, mely az egykori kikötő része lehetett. A talaj gyenge minősége és a rossz alapozás miatt megsüllyedt, s csak az építkezés (1173-1370) ideje alatti hosszabb szüneteknek volt köszönhető, hogy nem dőlt össze . A torony már az első kapavágástól kezdődően ferde volt. A pisaiak büszkén mesélik, hogy az épület az isteni szeretet miatt (erre utal a tér neve is Campo dei Miracoli: Csodák Tere) maradt állva.
A legenda szerint Pisa híres szülötte, Galileo Galilei két különböző tömegű ágyúgolyót dobott le a toronyból. Ezzel bizonyította, hogy a szabadesés sebessége független a testek tömegétől.
Az 56 méter magas és 147000 tonnás harangtorony az elmúlt évszázadokban tovább ferdült. A 19. században már egy méterrel dőlt el déli irányba s ez 1989-re már 4,7 méterre nőtt. Mivel Pisa legfőbb turisztikai látványossága a ferde torony, ezért a szakembereknek nem a teljes kiegyenesítést, hanem a dőlés megállítását kellett megoldaniuk.
1990-ben a tornyot lezárták a látogatók elől, majd a felújítás 11 éve során – a harangok leszerelésével – csökkentették az épület terhelését, több száz méter mélyre leeresztett kábelek – u.n. horgonyok – segítségével pedig stabilizálták azt. A helyreállítási munkák 2001. június 17-én, a város védőszentjének, Szent Ranieri napján fejeződtek be. Azóta bárki megmászhatja a Campanile 294 lépcsőfokát.
2001-es megnyitása óta a Pisai Ferde Torony már csak alig 4 fokkal tér el a derékszögtől, a tudósok pedig úgy becsülik, ez az állapot még legalább két évszázadig fenntartható lesz.