Dubait 1833-ban alapította a Bani Yas beduin törzs 800 tagja, akik letelepedtek a Creek folyó torkolatánál. Hamarosan a gyöngyhalászat, a halászat és a tengeri kereskedelem központja lett.
Dubai egyik napról a másikra kőolaj-kitermelő országgá vált mikor 1966-ban olajat találtak az öbölben. Az akkori uralkodó sejk Rashid bin Saeed Al Maktoum az olajból befolyó pénzt a város infrastrukturális fejlesztésére fordította és eltökélt célja volt, hogy az anyagi jólétet biztosítsa az olajüzletág hanyatlása után is. 1971-ben kilépve a brit fennhatóság alól 7 emírség egyesítésével (Dubai, Abu Dhabi, Sharjah, Ajman, Umm Al Quwain, Fujairah és Ras Al Khaima) hozták létre az Egyesült Arab Emirátusok, mely ma is a térség egyik legstabilabb állama.
A „fekete arany” nélküli jövő biztosítását a turizmusban látták. Dubai nem rendelkezik évszázados múlttal és természeti látványosságban sem bővelkedik, így ahhoz hogy a turistákat magához vonzza hatalmas, látványos, egyedülálló projektekkel kellett előállnia.
1990
2003
2008
Az 1980-90-es években el is kezdődtek az építkezések és mindössze néhány évtized alatt megváltozott Dubai arculata. A világszínvonalú kikötővel, reptérrel, vámmentes bevásárlóközpontokkal és építészeti bravúrokkal rendelkező Dubaiba évente közel 10 millió turista látogat el.
Az első mesterséges sziget a Palm Jumeirah (2006), melyen az értékesítésre szánt területek mindössze néhány perces aukció során találtak gazdára. Ennek sikerén felbuzdulva építették meg a The World szigetkomplexumot, továbbá építés alatt áll két újabb pálma alakú sziget is melyek még nagyobbak lesznek (Palm Jebbel Ali, Palm Deira). Minden luxust kielégítő szállodák várják a tehetőseket, mint például a Palm Jumeirah legimpozánsabb szállodája az Atlantis de Palm.
Dubai tengerpartjának lenyűgöző látnivalója a vitorlaként magasodó Burj Al Arab, amely a világ első hétcsillagos szállodája volt megnyitásakor. Legekben sincs hiány: 2010-ben elkészült Burj Kalifa a világ legmagasabb épülete a maga 828 méterével, a Dubai Mall a világ legnagyobb bevásárlóközpontja 112 hektáros alapterületével, melyben megtalálható a világ legnagyobb aranybazárja és még folytathatnánk a sort.Dubaiban semmi sem lehetetlen akár a „sivatagban” is síelhetünk a Ski Dubaiban.
A fejlődés megállíthatatlan egymást érik az újabbnál-újabb projektek. Waterfront a világ legnagyobb tengerparti beruházása, amely Dubai utolsó szabad 15 kilométeres tengerparti szakaszán épül, kereskedelmi, lakó és üdülési zónákat létrehozva. Ennek részeként kerül megvalósításra az Arabian Canal, egy 75km hosszú 150 méter széles csatorna, mely Dubait szeli át, hogy a sivatagot zöldellő vidékké tegye.
Az épülő Dubai Maritime City 227 hektáros területű tengerészeti központ, ahol kikötők, raktárak és egyéb hajózással és tengerészeti kereskedelmi tevékenységgel foglalkozó létesítmények kapnak helyet. Teljesen önfenntartó lesz az itt dolgozó számára minden igényt kielégítő városrésszel. Befejezése után a világ legnagyobb tengeri kereskedelmi átrakodójához, a szingapúrihoz hasonló kapacitással fog rendelkezni, akár naponta 80 tengerjáró hajót is ki tud majd szolgálni. A víz alatti szálloda a Hydropolis, a tengeri élővilág szerelmeseit várja.
Dubait nem véletlenül hívják a „jövő városának”, a következő években is minden képzeletet felülmúló építészeti megoldásokkal fogja elkápráztatni a világot, mint például a Naprendszert megjelenítő The Universe szigetcsoport.
A gazdasági világválság hatása Dubait is elérte, így az építkezések nagy része szünetel, ki tudja meddig?!
képforrás:wikipedia,google maps,www.abdolian.com,sergedolya.livejournal.com