Tükrök, festmények, csillárok, színes kárpit a falakon, plüss kanapék, márványasztalok, kényelmes székek, kávé-és süteményillat a levegőben, elegáns, udvarias pincérek egy hamisítatlan tradicionális kávéház jellemzői.
Konstantinápolyban 1554-ben nyitották meg az elsőt, majd 1650 után Európa nagyvárosaiban is egymás után nyíltak meg a szebbnél-szebb kávézók először csak a férfiak számára, később azonban a hölgyek is látogathatták őket.
Gerbeaud, Budapest, Magyarország
Európában a kávéfogyasztás népszerűvé válása egybeesett a városiasodás és a polgárosodás előretörésével. A felgyorsult életritmus, a megnövekedett szabadidő, a városok fejlődése maga után vonta a társas időtöltés igényét.
A márvány asztalok, a thonet székek és a fa újságtartók a bécsi kávéházak újításai voltak, melyek világszerte elterjedtek és a korabeli kávéházak elengedhetetlen berendezési tárgyai lettek. Később, ahogy több időt töltöttek a kávéházakban megnövekedett az igény a különböző szórakozási lehetőségek iránt, mint pl. a sakk, a dominó, egyes kártyajátékok, és 1706-ban megjelent a biliárd is.
A művészek korán felfedezték a kávéház adta lehetőségeket, nemcsak kávézásra, beszélgetésre, újságolvasásra tértek be, hanem itt alkottak, politizáltak, filozofáltak, komponáltak.
Különleges atmoszférájának köszönhetően a tradicionális kávéházak népszerűsége töretlen. A régi idők kávéházait az utazók, turisták milliói keresik fel, hogy magukba szívják a régmúlt idők szellemét.
2011-ben az UNESCO szellemi kulturális örökségként a bécsi kávéházakat a világörökség részévé nyilvánította.
Egy válogatás a gyönyörű kávéházak közül rangsor nélkül!
Café Sperl, Bécs, Ausztria
Caffé Florian, Velence, Olaszország
A Caffé Florian a velencei Szent Márk téren 1720-ban nyitott meg. Elsőként ebbe a kávéházba engedték be a nőket.
Café Majestic, Porto, Portugália
Antico Caffé Greco, Róma, Olaszország
Róma legismertebb kávéháza az Antico Caffé Greco 1760-ban nyitott és azóta folyamatosan üzemel. A Spanyol lépcsőtől (Scalinata della Trinità dei Monti) nem messze a Via dei Condotti 86-ban működő kávéház sok hírességet látott. Művészek, zeneszerzők, hírességek törzshelyévé vált: Liszt Ferenc, Goethe, Gogol, Twain, Rossini, Wagner, Berlioz, Mendelssohn, Bizet, Byron…
Le Procope, Párizs, Franciaország
Franciaország leghíresebb kávéháza a Cafe le Procope lett, 1686-ban nyitotta meg kapuit. A szellemi elit találkozóhelye volt a 18. században, köztük Voltaire, Benjamin Franklin és Thomas Jefferson. 1989-ben a 18. századi stílusával megegyezően újították fel.
Café Central, Bécs, Ausztria
The Grand Café, Oxford, Anglia
Café de la Paix,Párizs,Franciaország
Confeitaria Colombo, Rio de Janeiro, Brazília
Les Deux Magots, Párizs, Franciaország
Café Imperial, Prága, Csehország
Café de Flore, Párizs, Franciaország
Centrál Kávéház, Budapest, Magyarország
1887-ben nyílt meg a Centrál Központi Kávéház Quittner Zsigmond tervei alapján Erényi Ullmann Lajos építtetett e. A kávéház a szellemi élet központja volt, törzsvendégei között írók, költők, szerkesztők pl. Ady, Karinthy, Móricz, Babits, Osvát, Kosztolányi, Krúdy, Ignotus, Szabó Lőrincz, Tóth Árpád, Kaffka Margit, később Illyés Gyula, Tamási Áron, Veres Péter…
Gerbeaud, Budapest, Magyarország
New York Kávéház, Budapest,Magyarország
New York Életbiztosító Társaság palotája (jelenleg Boscolo Luxury Hotel) 1894. október 23-án nyitott a Nagykörúton Hauszmann Alajos, Korb Flóris, Giergl Kálmán tervei alapján épült. Az eklektikus stílusú palota földszintjén a New York Café -ban irodalmi és művészi asztaltársaságok alakultak, a földszinten Bródy Sándor, Nagy Endre és Kemény Simon…, a karzaton a későbbi nyugatosok Osvát Ernő, Heltai Jenő, Herczeg Ferenc, Ignotus és Ady Endre vezetésével, pár évig itt szerkesztették a folyóiratot.
A UCityGuides.com internetes útikalauz top 10-es listája alapján a budapesti New York Kávéház a világ legszebb kávéháza (2011).