A színek erősen befolyásolnak bennünket érzelmileg; a piros, a narancs, és a sárga színcsaládok a melegség érzetét keltik, energiával töltenek fel.
A mérsékelt éghajlati öv egyik leglátványosabb jelensége az őszi erdő.
Hyde Park, London, Anglia
A lombhullató fák, cserjék gyönyörű színpompába borítják a természetet. Ősszel a levelekben lévő zöld klorofill mennyisége egyre csökken és az eleve jelenlévő karotinoid színanyag túlsúlyba kerülve sárgára festi őket. A vörös őszi levelek esetében, amikor a klorofill csökkenni kezd, egy vörös pigment, az antocianin (ez korábban nincs jelen a levelekben) képződik.
Japán juhar, Japanese Garden at Royal Roads University ,Victoria, British Columbia, Kanada
Európában jórészt sárgák, míg az Egyesült Államokban, valamint Kelet-Ázsiában ragyogó vörös színben pompáznak az erdők fái.
A kontinensek közti színbeli különbségeket a kutatók azzal magyarázzák, hogy 35 millió évvel ezelőttig a bolygónk felszínének nagy részét örökzöld trópusi fákból álló erdők borították.
A jégkorszak és a száraz időszakok a fafajok nagy részét lombhullatóvá változtatta, és ezen fák közül sokan vörös leveleket fejlesztettek ki az evolúció folyamán, hogy elriasszák a kártevő rovarokat. Észak-Amerikában és Kelet-Ázsiában a hegyláncok észak-déli elhelyezkedése biztosította a növények és állatok vándorlását, így a fákkal együtt vándorolhattak a rovarkártevők is, emiatt szükség volt a vörös szín kialakulására.
Appalache-hegység, Egyesült Államok(by Nigel Goodman)
Európában az Alpok és oldalágai kelet-nyugati irányban húzódnak így sok helyen az éghajlatváltozások káros hatásai elől nem tudott menekülni az élővilág. Sok fafaj, amely nem bírta a nagy hideget, kipusztult, azokkal a rovarokkal együtt, melyek léte ezektől a fáktól függött. Az ismétlődő jégkorszakok végén az Európában fennmaradt legtöbb fafajnak nem kellett tehát megbirkóznia a korábbi rovarkártevőkkel, ezért a fáknak sem volt szükségük, hogy védelmező leveleket hozzanak létre.
Kyoto, Japán
A keleti országokban, például Japánban és Koreában, különösen nagy becsben tartják az őszt. A japán emberek ősszel „színvadászatra” indulnak (őszi kirándulásaikat nevezik így), melynek során megcsodálhatják a természet "művészi alkotását".
Használjuk ki még a mai napot, az idei ősz utolsó igazán szép napját!
Íme, néhány csodaszép táj kedvcsinálónak!
Montreal Botanical Garden, Montreál, Kanada
Margitsziget, Budapest, Magyarország( by zoltanpatkos)
Vermont, New England, Egyesült Államok
Svájci Alpok, Svájc
Retiro Park, Madrid, Spanyolország
Hatcho Dejima félsziget, Nikko, Japán (by Watanabe Manabu)
Plitvicei - tavak, Horvátország
Vácrátóti Botanikus Kert, Vácrátót, Magyarország