Idén 25. alkalommal rendezték meg a világ legőrültebb fesztiválját a Burning Man-t.
A Burning Man fesztivál műfaját nehéz pontosan behatárolni, hiszen nincsenek vendéglátóhelyiségek, boltok, sem világhírű zenészek. Mégis évente kb. 40- 50 ezren keresik fel a fesztivált köztük sok világsztár is, de szigorúan inkognitóban. Nincsenek tervezett koncertek, minden a résztvevők kreativitására van bízva, amiből pedig nincs hiány elnézve a képeket. Itt mindenki levetkőzheti a társadalom által rákényszerített normákat.
A szervezők célja, hogy a résztvevőket kiszakítsa a hétköznapokból, a fogyasztói társadalomból, így tiltott minden reklám, fizetős szolgáltatás, az egész esemény területén a "pénzért semmit" elv, a gift economy uralkodik. Ennek ellenére a jegyárak eléggé borsosak, a befolyó összegből bérlik a területet, és a kötelező rendfenntartásért fizetnek Nevada államnak és különböző művészeti csoportokat támogatnak.
A fesztivál helyszínéül szolgáló nevadai Black Rock sivatagban a résztvevőknek meg kell küzdeniük a természet erőivel, az állandó homokviharokkal ,a hatalmas hőingadozással (nappal 45 fok éjszaka 8) és az alkáli sós talajjal.
A résztvevőknek nem csak a szemét elszállítását, de a szennyvíz és egyéb hulladékok szanálását is meg kell oldaniuk, ugyanis az Amerikai Egyesült Államok hatósága csak úgy ad engedélyt a következő fesztiválra, hogyha a nyolc kilométer átmérőjű helyszín tökéletesen megfelel minden szigorú környezetvédelmi előírásnak a visszaadáskor.
A nyolc napos fesztivál záró momentumaként a több méter magas "embert" elégetik, erről az eseményről kapta nevét a fesztivál.
A művészeti szempontból is különleges eseményen idén egy fiatal, magyar művészcsoport által készített ReOnion elnevezésű installáció is részt vett.
Kis ízelítő:
További képek: itt, itt és itt