Csernobil az 1986-os nukleáris katasztrófa helyszíne a mai napig tiltott terület. Az erőmű alkalmazottai számára épített város, Pripjaty ma is ugyanúgy áll, ahogy 24 évvel ezelőtt az evakuálás során elhagyták lakosai. A kísértetváros a katasztrófaturisták és az elhagyatott helyek kedvelőinek egyik paradicsoma.
Az 1986-os nukleáris baleset után a térséget lezárták és 50 km-es hatósugárban kitelepítették a lakosságot. A baleset helyszínére mai napig extrém turisták járnak, természetesen illegálisan, hivatalos adatok szerint csak tavaly 7500 látogatója volt a szellemvárosnak. A kutatókon kívül a civil turisták is előszeretettel keresik fel a nem mindennapi helyet. Az egy napos túra (122 euró) magába foglalja a négyes blokk betonszarkofágjának és Pripjaty városának megtekintését. Ez az a hely, ahol megállt az idő: szovjet jelképek a falakon, az utcán gázmaszkok hevernek, az iskolai osztálytermekben még olvasható az órarend.
Néhány nappal ezelőtt az ukrán Vészhelyzetek Minisztériuma bejelentette, hogy 2011-ben megnyitja a turisták előtt a csernobili „tiltott zónát”.
Az elmúlt 24 évben bár a sugárzás csökkent még ma is vannak olyan terültek, ahol halálos dózis érheti az emberi szervezetet. Az ökoszisztéma megújult és a természet visszahódította a várost, mely azonban az életre, a földművelésre és egyéb iparágakra teljesen alkalmatlanná vált. Az ötletgazdák a poszt apokaliptikus történelem szerelmeseit várják a turistalátványossággá alakított, felrobbant négyes reaktor körüli lezárt övezetbe, ahová a turista utakat szervezik.
A tervek szerint az előzetes jelentkezés után szervezett körülmények között, szigorú szabályok szerint, kizárólag azokon a helyeken lehet majd áthaladni, ami már nem jelent veszélyt az emberekre.
Az erőmű egészen 2000-ig termelt áramot és jelenleg is több ezer alkalmazott dolgozik szigorú napirend szerint, hogy minél kevesebbet legyenek kitéve a sugárzásnak. A katasztrófaügyi minisztérium szerint 2015-re várható az új vasbeton szarkofág befejezése, mivel az eredeti több helyen sérült már. Az új 20 ezer tonnás betonszarkofág 105 méter magas, 260 méter hosszú és 150 méter széles lesz. A beruházás 1,15 milliárd dollárba kerül majd.
További képek itt!